• Pedagog

          • Zadania pedagoga

          • Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.

             

            1. Prowadzenie obserwacji, rozmów, wywiadów w tym wywiadów środowiskowych (dom rodzinny, OPS, świetlice środowiskowe, kluby sportowe itp.) szczególnie w kontekście zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi, sytuacjami kryzysowymi lub traumatycznymi.

            2. Rozmowy z wychowawcami przedszkoli, do których uczęszczały dzieci przyjęte do klas pierwszych.

            3. Opracowanie narzędzi diagnozowania sytuacji szkolnej (postępy w nauce, potrzeby uczniów, zachowanie) i rodzinnej uczniów.

            4. Prowadzenie badań w kierunku zdiagnozowania uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym; metoda przesiewowa "6 pytań" + pełne badania arkuszem diagnostycznym D.H. Stotta - klasy IV – VIII.

            5. Prowadzenie badań diagnostycznych w klasach IV i V "Indeks Agresji". Analiza wyników, opracowanie wniosków.

            6. Dwukierunkowe przekazywanie informacji na temat sytuacji poszczególnych uczniów
              - aktualizacja wiedzy w tym zakresie.

            7. Pomoc nauczycielom w rozpoznawaniu właściwości intelektualnych uczniów, wskazywanie na charakterystyczne cechy poszczególnych grup wiekowych.

            8. Pomoc członkom zespołu w interpretacji orzeczeń i opinii psychologiczno
              -pedagogicznych oraz analizie dokumentacji ucznia.

            9. Konsultowanie indywidualnych przypadków ze specjalistami z zewnątrz w tym: z poradni psychologiczno-pedagogicznych, innych poradni specjalistycznych, z praktykami zatrudnionymi w szkolnictwie specjalnym, lekarzami, w zakresie specjalistycznej diagnozy.

            10. Postulowanie kierowania uczniów przejawiających poważne trudności dydaktyczno-wychowawcze do poradni psychologiczno-pedagogicznych lub innych poradni specjalistycznych (przygotowanie lub współpraca w przygotowaniu opinii dotyczącej ucznia, rozmowy z rodzicami mającymi wątpliwości co do zasadności specjalistycznej diagnozy).

            11. Prowadzenie lub organizowanie dla nauczycieli warsztatów i szkoleń związanych
              z zagadnieniami diagnozowania indywidualnych potrzeb uczniów.

             

            Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły

             

            1. Rozpoznawanie sytuacji osobistej, rodzinnej, wychowawczej i materialnej uczniów poprzez rozmowy indywidualne z uczniami, obserwacje, wywiady z rodzicami, wychowawcami klas, a także gromadzenie informacji przekazywanych przez nauczycieli, analiza dokumentacji wpływającej do szkoły.

            2. Przeprowadzenie ankiety diagnostycznej wśród wychowawców klas systematyzującej wiedzę oraz rozeznanie w sytuacji rodzinnej, wychowawczej i dydaktycznej uczniów.

            3. Obserwacje i pomiary pedagogiczne w celu rozpoznania u uczniów ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się (kl. I - III).

            4. Współpraca z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami w celu rozpoznawania indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych.

            5. Współpraca z nauczycielami w zakresie określenia trudności wynikających z rozwoju ucznia oraz innych przyczyn niepowodzeń szkolnych.

             

            Udzielanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.

             

            1. Organizowanie i pomoc w skierowaniu uczniów mających trudności w nauce na badania
              w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

            2. Analizowanie opinii i orzeczeń z PPP, współorganizowanie pomocy zgodnie z zaleceniami PPP.

            3. Praca w zespołach opracowujących Indywidualne Programy Edukacyjno – Terapeutyczne. Koordynowanie praz związanych z dokonaniem okresowej oceny udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

            4. Kwalifikowanie uczniów mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno
              - wychowawczego do różnych form pomocy psychologiczno - pedagogicznej na wniosek uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców klas.

            5. Prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej i socjoterapii oraz zajęć ogólnorozwojowych.

            6. Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych
              i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno  pedagogicznej (porady, konsultacje).

            7. Rozmowy z uczniami, w celu umożliwienia im głębszego zrozumienia własnych postaw, przekonań, atrybucji, oczekiwań oraz wartości, wpływu innych ludzi na ich zachowanie,
              a także wpływu ich zachowania na otoczenie.

            8. Pomoc uczniom w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych.

            9. Porady dotyczące rozwiązywania trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych; porady i pomoc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z kontaktami rówieśniczymi w tym, presją negatywnych wzorców.

            10. Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów z nauczycielami.

            11. Porady na temat sposobów efektywnego uczenia się.

             

            Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci
            i młodzieży.

             

            1. Realizacja działań wyznaczonych dla pedagoga wynikających z Planu Pracy Szkoły oraz Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły.

            2. Podejmowanie działań informacyjno - profilaktycznych: aktualizacja ulotek zawierających wykaz instytucji, telefonów wspierających ucznia, rodziców i nauczycieli, spotkanie
              z rodzicami uczniów klas I, zamieszczanie bieżących informacji w ogłoszeniach przez komunikator LIBRUS

            3. Realizacja / koordynowanie realizowanych programów profilaktycznych, prowadzenie zajęć wychowawczo – profilaktycznych zajęć z edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia.

            4. Zorganizowanie debaty dla przedstawicieli  samorządów szkół z dzielnicy Wola
              pt. „ Szkoła na straży praw dziecka”

            5. Przeprowadzenie spotkania dla rodziców uczniów na temat przeciwdziałania uzależnieniom i prawidłowych relacji z dzieckiem

            6. Współpraca w zakresie profilaktyki, wychowania i promocji zdrowia z Zespołem Poradni Pedagogiczno – Pedagogicznych nr 1 w Warszawie, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Policją, Warszawskim  Centrum Pomocy Rodzinie, Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sądem Rodzinnym, kuratorami, asystentami rodzin.

             

            Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów

             

            1. Rozpoznawanie bieżących sytuacji problemowych w szkole, działania interwencyjne.

            2. Współpraca z nauczycielami, wychowawcami klas, organami szkolnymi i pozaszkolnymi
              w zakresie wspólnego oddziaływania na uczniów wymagających szczególnej opieki
              i pomocy.

            3. Bieżące sporządzanie opinii na temat uczniów na wniosek uprawnionych organów
              i podmiotów.

            4. Organizowanie opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, rodzin niewydolnych wychowawczo, dysfunkcyjnych (dożywianie, pomoc rzeczowa)

            5. Prowadzenie pogadanek i rozmów wychowawczych w klasach

            6. Organizacja spotkań indywidualnych i w razie potrzeby spotkań szkoleniowych dla rodziców mających na celu podnoszenie kultury pedagogicznej rodziców (tematyka szkoleń zależna od zdiagnozowanych potrzeb i możliwości finansowych szkoły).

            7. Udzielanie uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych powstałych na tle niepowodzeń szkolnych, konfliktów rówieśniczych lub rodzinnych.

            8. Udzielanie uczniom pomocy i wsparcia w zakresie rozwiązywania problemów: rodzinnych, szkolnych, rówieśniczych.

            9. Organizowanie zajęć dla uczniów z zakresu komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie
              z emocjami, kształtowania pozytywnych postaw społecznych (poszanowanie godności, uczciwość w stosunku do innych, szacunek do samego siebie i innych).

            10. Prowadzenie zajęć dla uczniów mających trudności w nauce: pomoc w nauce, zajęcia ogólnorozwojowe, trening ortograficzny.

             

            Inicjowanie i  prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

             

            1. Pomoc stronom w dobrowolnym osiągnięciu ich własnego, wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach (rola osoby neutralnej i bezstronnej).

            2. Opiniowanie spraw uczniów dotkniętych niedostosowaniem i opracowywanie wniosków do sądów rodzinnych i nieletnich.

            3. Opiniowanie spraw uczniów dotkniętych przemocą domową i opracowywanie wniosków do sądów rodzinnych i nieletnich.

            4. Objęcie opieką prawną uczniów wychowujących się w środowiskach patologicznych.

            5. Działanie w zespołach interdyscyplinarnych o charakterze pomocowym (w tym w lokalnej koalicjach na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie).

             

            Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.

            1. Aktualizacja oferty zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkołę  i Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych Nr 1 w Warszawie.

            2. Udzielanie porad i wsparcia rodzicom uczniów.

            3. Konsultacje z nauczycielami - kwalifikowanie do zajęć pozalekcyjnych rozwijających uzdolnienia uczniów.

             

            Wspieranie nauczycieli i specjalistów w: rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej

             

            Dla nauczycieli

            1. Wspomaganie merytoryczne i metodyczne nauczycieli w pełnionych przez nich funkcjach
              - wskazywanie sposobów realizowania zadań opiekuńczo-wychowawczych, a także dydaktycznych.

            2. Pomoc nauczycielom w opracowaniu programów pracy wychowawczej.

            3. Udzielanie porad w przygotowaniu zajęć do dyspozycji wychowawcy (przygotowanie bazy scenariuszy zajęć).

            4. Pomoc w organizowaniu (organizowanie) zajęć adaptacyjno-integracyjnych.

            5. Pomoc w organizowaniu (organizowanie) zajęć o charakterze profilaktyki pierwszorzędowej (zdrowie i bezpieczeństwo).

            6. Pomoc w organizowaniu zespołów samopomocowych.

            7. Prowadzenie (organizowanie) zajęć wychowawczo-profilaktycznych z uczniami (np. kształtowanie umiejętności interpersonalnych, profilaktyka uzależnień - inne w miarę zgłaszanych przez nauczycieli potrzeb).

            8. Udzielanie porad (współpraca) w zakresie rozwiązywania sytuacji konfliktowych w klasie.

            9. Udzielanie porad (współpraca) dotyczących pracy z uczniem mającym problemy (dydaktyka, wychowanie).

            10. Organizowanie (prowadzenie) szkoleń i warsztatów na tematy związane z profilaktyką, opieką, wychowaniem i dydaktyką.

             

            Dla rodziców

            1. Udzielanie porad rodzicom w sprawach trudności wychowawczych, pomoc
              w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych z dziećmi.

            2. Przełamywanie uczuć beznadziejności, osamotnienia, bezradności, niepewności i napięć psychicznych w związku z przeżywanymi trudnościami.

            3. Wyjaśnianie przyczyn pojawiających się problemów.

            4. Poradnictwo wychowawcze mające na celu modyfikowanie sposobu postępowania rodziców oraz ich postaw wychowawczych wobec dzieci. Słuchanie o pojawiających się trudnościach, radzenie, jakie działania można podjąć - w tym tłumaczenie ograniczeń, jakie należy postawić dziecku.

            5. Udzielanie rodzicowi informacji w zakresie ochrony prawnej jego i dzieci w sytuacjach zaniedbań, przemocy ze strony współmałżonka.

            6. Udzielanie informacji o funkcjonujących organizacjach na rzecz pomocy rodzinie.

            7. Pośredniczenie w kontaktach rodzica z tymi instytucjami, w tym pomoc w wypełnieniu formalności związanych ze skorzystaniem z ich usług.

            8. Przygotowywanie (zapraszanie specjalistów z zewnątrz) lub prowadzenie pogadanek, prelekcji, odczytów, warsztatów.

             

            Współpraca z organizacjami

             

            1. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola;

            2. Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola

            3. Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola

            4. Zespół do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie;

            5. Warszawskie Centrum pomocy Rodzinie

            6. Świetlice środowiskowe

            7. Kuratorzy rodzinni;

            8. Sąd rodzinny;

            9. Straż Miejska;

            10. Sekcja Ruchu Drogowego KMP;

            11. Wydział Policji ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki;

            12. Inne.

             

            Organizacja pracy własnej

             

            1. Stała współpraca z władzami szkoły, wychowawcami, nauczycielami, samorządem szkolnym, w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych.

            2. Zapewnienie uczniom i rodzicom możliwości kontaktowania się: udział
              w dniach otwartych i zebraniach.

            3. Prowadzenie dokumentacji:

              • dziennik pracy;

              • notatki ze spotkań (rozmów) z uczniami, rodzicami i nauczycielami;

              • protokoły ze spotkań Zespołu Interwencyjnego;

              • wyniki prowadzonych badań diagnostycznych;

              • indywidualne teczki dla każdego ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną;

              • dokumentacja dotycząca udzielania dzieciom i ich rodzinom pomoc materialnej;

              • dokumentacja związana z korespondencją z różnymi instytucjami.

            4. Przedkładanie dyrektorowi szkoły semestralnych sprawozdań z podejmowanych działań wraz z wnioskami do dalszej pracy.